- 65 mm ID x 140 mm OD x 33 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Cage Type | Plastic |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| icNumber | 7695821 |
| Precision | Standard |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Bore Type | Round Bore |
| Rows of Balls | Single |
| I.D. | 65 mm |
| Material | Steel |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Seal Type | Unsealed |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| O.D. | 140 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Limiting Speed - Grease | 4300 rpm |
| Seal Material | None |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Preload Level | Light |
| Series | 7300 |
| Locking Device | No Locking Device |
| No. in Set | Single Bearing |
| Width | 1.3 in, 33 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Contact Angle | 40° |
| Enclosure | Open |
| Ball Material | Steel |
| Flush Ground | No |
| O.D. Type | Straight |
| Inner Ring Width | 33 mm |
| Limiting Speed - Oil | 5600 rpm |
| Outer Ring Width | 33 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Capacity | High Capacity |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Weight | 4.74 LB |
| EAN or UPC | 7316577611406 |

