- 65 mm ID x 140 mm OD x 33 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Bore Type | Cylindrical |
| Cage Type | Metal |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| I.D. | 2.56 in, 65 mm |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Seal Material | None |
| No. in Set | Single Bearing |
| Cage Material | Bearing Steel |
| Inner Ring Width | 1.3 in, 33 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Limiting Speed - Grease | 4300 rpm |
| Precision | Standard |
| Outer Ring Width | 1.3 in, 33 mm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Enclosure | Open |
| Locking Device | No Locking Device |
| Capacity | High Capacity |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Flush Ground | No |
| Rows of Balls | Single |
| Inch/Metric | Metric |
| O.D. | 5.51 in, 140 mm |
| Ball Material | Steel |
| Material | Bearing Steel |
| icNumber | 7695821 |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Limiting Speed - Oil | 5600 rpm |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Series | 7300 |
| Width | 1.3 in, 33 mm |
| Weight | 5.269 LB |
| EAN or UPC | 7316577611413 |

