- 60 mm ID x 130 mm OD x 31 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Lubricant | Oil Preservative |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Seal Type | Unsealed |
| Seal Material | None |
| Precision | Standard |
| Cage Type | Plastic |
| I.D. | 2.36 in, 60 mm |
| Bore Type | Cylindrical |
| Enclosure | Open |
| No. in Set | Single Bearing |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Width | 1.22 in, 31 mm |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Limiting Speed - Oil | 6000 rpm |
| Preload Level | Light |
| Capacity | High Capacity |
| Inner Ring Width | 1.22 in, 31 mm |
| O.D. Type | Cylindrical |
| icNumber | 7695835 |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Locking Device | No Locking Device |
| Material | Bearing Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Outer Ring Width | 1.22 in, 31 mm |
| Flush Ground | No |
| Rows of Balls | Single |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Material | Polyamide |
| Limiting Speed - Grease | 4500 rpm |
| O.D. | 5.12 in, 130 mm |
| Ball Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric |
| Series | 7300 |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Weight | 3.858 LB |
| EAN or UPC | 7316577150721 |

