- 60 mm ID x 130 mm OD x 31 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Seal Type | Unsealed |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Type | Plastic |
| Cage Material | Polyamide |
| Outer Ring Width | 1.22 in, 31 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Rows of Balls | Single |
| I.D. | 2.36 in, 60 mm |
| Enclosure | Open |
| Precision | Standard |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Ball Material | Steel |
| Preload Level | Small Axial Clearance |
| Flush Ground | No |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bore Type | Cylindrical |
| Limiting Speed - Oil | 6000 rpm |
| Inch/Metric | Metric |
| Material | Bearing Steel |
| Limiting Speed - Grease | 4500 rpm |
| Width | 1.22 in, 31 mm |
| Capacity | High Capacity |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Inner Ring Width | 1.22 in, 31 mm |
| O.D. | 5.12 in, 130 mm |
| icNumber | 7695835 |
| Series | 7300 |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bearing Design | w/ Smaller Axial Internal Clearance |
| No. in Set | Single Bearing |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Seal Material | None |
| Weight | 3.827 LB |
| EAN or UPC | 7316577610638 |

