- 60 mm ID x 130 mm OD x 31 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Width | 1.22 in, 31 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Preload Level | None |
| Limiting Speed - Oil | 6000 rpm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| I.D. | 60 mm |
| Inner Ring Width | 31 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Precision | Standard |
| Seal Material | None |
| Seal Type | Unsealed |
| icNumber | 7695835 |
| Enclosure | Open |
| Outer Ring Width | 31 mm |
| Contact Angle | 40° |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Series | 7300 |
| Limiting Speed - Grease | 4500 rpm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Capacity | High Capacity |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Cage Type | Plastic |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Ball Material | Steel |
| No. in Set | Single Bearing |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| O.D. | 130 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. Type | Straight |
| Rows of Balls | Single |
| Flush Ground | No |
| Material | Steel |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Weight | 3.827 LB |
| EAN or UPC | 7316576634451 |

