- 60 mm ID x 130 mm OD x 31 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Flush Ground | No |
| Rows of Balls | Single |
| No. in Set | Single Bearing |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Outer Ring Width | 1.22 in, 31 mm |
| Capacity | High Capacity |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Limiting Speed - Oil | 6000 rpm |
| Enclosure | Open |
| icNumber | 7695835 |
| Cage Material | Polyamide |
| Series | 7300 |
| Inner Ring Width | 1.22 in, 31 mm |
| Seal Material | None |
| Preload Level | Small Axial Clearance |
| Seal Type | Unsealed |
| Cage Type | Plastic |
| Width | 1.22 in, 31 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bore Type | Cylindrical |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision | Standard |
| Inch/Metric | Metric |
| Material | Bearing Steel |
| I.D. | 2.36 in, 60 mm |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Locking Device | No Locking Device |
| Limiting Speed - Grease | 4500 rpm |
| Ball Material | Steel |
| O.D. | 5.12 in, 130 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bearing Design | w/ Smaller Axial Internal Clearance |
| Weight | 3.827 LB |
| EAN or UPC | 7316577610638 |

