- 50 mm ID x 110 mm OD x 27 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| O.D. | 4.33 in, 110 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Rows of Balls | Single |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Material | Bearing Steel |
| Inner Ring Width | 1.06 in, 27 mm |
| Preload Level | Light |
| Flush Ground | No |
| Outer Ring Width | 1.06 in, 27 mm |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Seal Type | Unsealed |
| Capacity | High Capacity |
| I.D. | 1.97 in, 50 mm |
| Width | 1.06 in, 27 mm |
| Limiting Speed - Grease | 5300 rpm |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Cage Type | Metal |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Cage Material | Brass |
| icNumber | 7695806 |
| Limiting Speed - Oil | 7000 rpm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Inch/Metric | Metric |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Ball Material | Steel |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Precision | Standard |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bore Type | Cylindrical |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Series | 7300 |
| Enclosure | Open |
| Seal Material | None |
| Weight | 2.624 LB |
| EAN or UPC | 7316577611284 |

