- 50 mm ID x 110 mm OD x 27 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bore Type | Cylindrical |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Cage Material | Brass |
| Contact Angle | 40 Degree |
| icNumber | 7695806 |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Inch/Metric | Metric |
| Limiting Speed - Grease | 5300 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision | Standard |
| Locking Device | No Locking Device |
| Seal Material | None |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Lubricant | Oil Preservative |
| No. in Set | Single Bearing |
| Enclosure | Open |
| Ball Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Type | Metal |
| I.D. | 1.97 in, 50 mm |
| Capacity | High Capacity |
| O.D. | 4.33 in, 110 mm |
| Series | 7300 |
| Preload Level | Light |
| Material | Bearing Steel |
| Flush Ground | No |
| Inner Ring Width | 1.06 in, 27 mm |
| Width | 1.06 in, 27 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Outer Ring Width | 1.06 in, 27 mm |
| Limiting Speed - Oil | 7000 rpm |
| Weight | 2.624 LB |
| EAN or UPC | 7316577611284 |

