- 50 mm ID x 110 mm OD x 27 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| O.D. Type | Straight |
| Series | 7300 |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Rows of Balls | Single |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Contact Angle | 40° |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Grease | 5300 rpm |
| Inner Ring Width | 27 mm |
| O.D. | 110 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Flush Ground | No |
| Width | 1.06 in, 27 mm |
| I.D. | 50 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Dynamic Load Rating | 74100 lbf |
| Preload Level | Light |
| Cage Type | Metal |
| Limiting Speed - Oil | 7000 rpm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Bore Type | Round Bore |
| Static Load Rating [Max] | 51000 lbf |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Locking Device | No Locking Device |
| Capacity | High Capacity |
| Seal Material | None |
| Ball Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Outer Ring Width | 27 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Precision | Standard |
| Material | Steel |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Enclosure | Open |
| icNumber | 7695806 |
| Weight | 2.496 LB |
| EAN or UPC | 7316577150646 |

