- 35 mm ID x 80 mm OD x 21 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| I.D. | 35 mm |
| Precision | Standard |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bore Type | Round Bore |
| Capacity | High Capacity |
| Cage Type | Plastic |
| Rows of Balls | Single |
| Flush Ground | No |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Preload Level | Medium |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Limiting Speed - Grease | 7500 rpm |
| O.D. | 80 mm |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Material | Steel |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Limiting Speed - Oil | 10000 rpm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Seal Material | None |
| Outer Ring Width | 21 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Seal Type | Unsealed |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Width | 0.83 in, 21 mm |
| Enclosure | Open |
| Inner Ring Width | 0.83 in, 21 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Ball Material | Steel |
| Contact Angle | 40° |
| Series | 73 |
| icNumber | 7695892 |
| Weight | 1.012 LB |
| EAN or UPC | 7316577612786 |

