- 35 mm ID x 80 mm OD x 21 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Width | 0.83 in, 21 mm |
| Contact Angle | 40° |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| icNumber | 7695892 |
| Material | Steel |
| Preload Level | Medium |
| Precision | Standard |
| Lubricant | Oil Preservative |
| O.D. | 80 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Cage Type | Plastic |
| Series | 73 |
| Inner Ring Width | 0.83 in, 21 mm |
| Capacity | High Capacity |
| No. in Set | Single Bearing |
| Limiting Speed - Grease | 7500 rpm |
| Seal Type | Unsealed |
| Bore Type | Round Bore |
| Outer Ring Width | 21 mm |
| Seal Material | None |
| Limiting Speed - Oil | 10000 rpm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Flush Ground | No |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Enclosure | Open |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| O.D. Type | Straight |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Rows of Balls | Single |
| I.D. | 35 mm |
| Ball Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Weight | 1.012 LB |
| EAN or UPC | 7316577612786 |

