- 35 mm ID x 80 mm OD x 21 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Outer Ring Width | 21 mm |
| Material | Steel |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| I.D. | 35 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Ball Material | Steel |
| Limiting Speed - Grease | 7500 rpm |
| Bore Type | Round Bore |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Seal Type | Unsealed |
| Flush Ground | No |
| Series | 73 |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. Type | Straight |
| Preload Level | None |
| Width | 0.83 in, 21 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Contact Angle | 40° |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Inner Ring Width | 21 mm |
| Capacity | High Capacity |
| O.D. | 80 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Rows of Balls | Single |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Seal Material | None |
| Cage Type | Plastic |
| Precision | Standard |
| icNumber | 7695892 |
| Limiting Speed - Oil | 10000 rpm |
| Enclosure | Open |
| Weight | 1.012 LB |
| EAN or UPC | 7316576650529 |

