- 30 mm ID x 72 mm OD x 19 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| I.D. | 1.18 in, 30 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Series | 7300 |
| Flush Ground | No |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| icNumber | 7695819 |
| Preload Level | Medium |
| Width | 0.75 in, 19 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Enclosure | Open |
| Rows of Balls | Single |
| Limiting Speed - Oil | 11000 rpm |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Ball Material | Steel |
| Cage Material | Bearing Steel |
| Static Load Rating [Max] | 21200 lbf |
| Inner Ring Width | 0.75 in, 19 mm |
| O.D. | 2.83 in, 72 mm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Dynamic Load Rating | 34500 lbf |
| Locking Device | No Locking Device |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Inch/Metric | Metric |
| Limiting Speed - Grease | 8000 rpm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Material | Bearing Steel |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Bore Type | Cylindrical |
| Capacity | High Capacity |
| Outer Ring Width | 0.75 in, 19 mm |
| Precision | Standard |
| Cage Type | Metal |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Seal Material | None |
| Weight | 0.84 LB |
| EAN or UPC | 7316577150509 |

