- 30 mm ID x 72 mm OD x 19 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| Limiting Speed | 13000 rpm |
| Cage Type | Pressed Brass |
| Ball Material | Steel |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Reference Speed | 13000 rpm |
| Series | 7300 |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Contact Angle | 40° |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| No. in Set | Single Bearing |
| Rows of Balls | Single |
| Guide Type | Ball |
| Preload Level | None |
| O.D. Type | Straight |
| Material | Steel |
| Seal Material | None |
| Bore Type | Round Bore |
| O.D. | 72.0000 mm |
| icNumber | 7695819 |
| Static Load Rating [Max] | 4,770.00 lbf |
| Flush Ground | No |
| Enclosure | Open |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Precision | Standard |
| Width | 19 mm |
| Capacity | High Capacity |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Outer Ring Width | 19 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Seal Type | Unsealed |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Dynamic Load Rating | 7,760.00 lbf |
| I.D. | 30 mm |
| Inner Ring Width | 19 mm |
| Weight | 0.84 LB |
| EAN or UPC | 7316576650505 |

