- 30 mm ID x 72 mm OD x 19 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Preload Level | Medium |
| Rows of Balls | Single |
| Capacity | High Capacity |
| Precision | Standard |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Limiting Speed - Grease | 8000 rpm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| I.D. | 1.18 in, 30 mm |
| Ball Material | Steel |
| Outer Ring Width | 0.75 in, 19 mm |
| Inner Ring Width | 0.75 in, 19 mm |
| icNumber | 7695819 |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Width | 0.75 in, 19 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Contact Angle | 40 Degree |
| No. in Set | Single Bearing |
| Limiting Speed - Oil | 11000 rpm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Locking Device | No Locking Device |
| Seal Type | Unsealed |
| Seal Material | None |
| Inch/Metric | Metric |
| Static Load Rating [Max] | 21200 lbf |
| Material | Bearing Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bore Type | Cylindrical |
| Series | 7300 |
| Flush Ground | No |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Material | Bearing Steel |
| Dynamic Load Rating | 34500 lbf |
| Cage Type | Metal |
| Enclosure | Open |
| O.D. | 2.83 in, 72 mm |
| Weight | 0.84 LB |
| EAN or UPC | 7316577150509 |

