- 30 mm ID x 72 mm OD x 19 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Lubricant | Oil Preservative |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| I.D. | 1.18 in, 30 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Width | 0.75 in, 19 mm |
| Inner Ring Width | 0.75 in, 19 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Static Load Rating [Max] | 19300 lbf |
| Ball Material | Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Rows of Balls | Single |
| icNumber | 7695819 |
| Flush Ground | No |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Limiting Speed - Oil | 11000 rpm |
| Capacity | High Capacity |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Material | Bearing Steel |
| Limiting Speed - Grease | 8000 rpm |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| Enclosure | Open |
| Cage Type | Metal |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Outer Ring Width | 0.75 in, 19 mm |
| Dynamic Load Rating | 32500 lbf |
| Bore Type | Cylindrical |
| O.D. | 2.83 in, 72 mm |
| Precision | Standard |
| Series | 7300 |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| No. in Set | Single Bearing |
| Seal Material | None |
| Cage Material | Brass |
| Seal Type | Unsealed |
| Weight | 0.832 LB |
| EAN or UPC | 7316576633843 |

