- 25 mm ID x 62 mm OD x 17 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Seal Material | None |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Limiting Speed - Grease | 9000 rpm |
| icNumber | 7695885 |
| Width | 0.67 in, 17 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Seal Type | Unsealed |
| Capacity | High Capacity |
| Flush Ground | No |
| I.D. | 0.98 in, 25 mm |
| Limiting Speed - Oil | 13000 rpm |
| Outer Ring Width | 0.67 in, 17 mm |
| Precision | Standard |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Material | Bearing Steel |
| Series | 73 |
| Inner Ring Width | 0.67 in, 17 mm |
| Dynamic Load Rating | 26000 lbf |
| Rows of Balls | Single |
| Ball Material | Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Inch/Metric | Metric |
| Cage Material | Bearing Steel |
| No. in Set | Single Bearing |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. | 2.44 in, 62 mm |
| Cage Type | Metal |
| Static Load Rating [Max] | 15600 lbf |
| Preload Level | Medium |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bore Type | Cylindrical |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Weight | 0.551 LB |
| EAN or UPC | 7316577067968 |

