- 25 mm ID x 62 mm OD x 17 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| No. in Set | Single Bearing |
| Limiting Speed | 15000 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Bore Type | Cylindrical |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Precision | Standard |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Material | Brass |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Inner Ring Width | 0.67 in, 17 mm |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Locking Device | No Locking Device |
| Material | Bearing Steel |
| Guide Type | Rolling Element |
| Series | 73 |
| Seal Material | None |
| Reference Speed | 15000 rpm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| I.D. | 0.98 in, 25 mm |
| O.D. | 2.44 in, 62 mm |
| Static Load Rating [Max] | 3,510.00 lbf |
| Seal Type | Unsealed |
| Dynamic Load Rating | 5,850.00 lbf |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Ball Material | Steel |
| Capacity | High Capacity |
| Enclosure | Open |
| Cage Type | Machined Brass |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Width | 0.67 in, 17 mm |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Inch/Metric | Metric |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| Outer Ring Width | 0.67 in, 17 mm |
| Flush Ground | No |
| icNumber | 7695885 |
| Weight | 0.559 LB |
| EAN or UPC | 7316576633768 |

