- 25 mm ID x 62 mm OD x 17 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Series | 73 |
| Inner Ring Width | 0.67 in, 17 mm |
| Limiting Speed - Grease | 9000 rpm |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Ball Material | Steel |
| Cage Type | Metal |
| Locking Device | No Locking Device |
| Material | Bearing Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Inch/Metric | Metric |
| Capacity | High Capacity |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Width | 0.67 in, 17 mm |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| icNumber | 7695885 |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bore Type | Cylindrical |
| Preload Level | Medium |
| No. in Set | Single Bearing |
| Dynamic Load Rating | 26000 lbf |
| Cage Material | Bearing Steel |
| Seal Material | None |
| Seal Type | Unsealed |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Precision | Standard |
| Flush Ground | No |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Outer Ring Width | 0.67 in, 17 mm |
| O.D. | 2.44 in, 62 mm |
| Static Load Rating [Max] | 15600 lbf |
| Limiting Speed - Oil | 13000 rpm |
| I.D. | 0.98 in, 25 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Weight | 0.551 LB |
| EAN or UPC | 7316577067968 |

