- 25 mm ID x 62 mm OD x 17 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| Ball Material | Steel |
| Cage Material | Brass |
| Width | 0.67 in, 17 mm |
| I.D. | 0.98 in, 25 mm |
| Seal Material | None |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| No. in Set | Single Bearing |
| Reference Speed | 15000 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Capacity | High Capacity |
| Bore Type | Cylindrical |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Type | Machined Brass |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Static Load Rating [Max] | 3,510.00 lbf |
| Seal Type | Unsealed |
| Inner Ring Width | 0.67 in, 17 mm |
| O.D. | 2.44 in, 62 mm |
| Material | Bearing Steel |
| Dynamic Load Rating | 5,850.00 lbf |
| icNumber | 7695885 |
| Rows of Balls | Single |
| Limiting Speed | 15000 rpm |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Enclosure | Open |
| Outer Ring Width | 0.67 in, 17 mm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Flush Ground | No |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Precision | Standard |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Inch/Metric | Metric |
| Series | 73 |
| Guide Type | Rolling Element |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Weight | 0.559 LB |
| EAN or UPC | 7316576633768 |

