- 20 mm ID x 52 mm OD x 15 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Enclosure | Open |
| I.D. | 0.79 in, 20 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Limiting Speed - Grease | 11000 rpm |
| Flush Ground | No |
| No. in Set | Single Bearing |
| Precision | Standard |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Limiting Speed - Oil | 16000 rpm |
| Seal Material | None |
| Bore Type | Cylindrical |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Inch/Metric | Metric |
| Preload Level | Light |
| Material | Bearing Steel |
| Seal Type | Unsealed |
| Inner Ring Width | 0.59 in, 15 mm |
| Outer Ring Width | 0.59 in, 15 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Capacity | High Capacity |
| Series | 7300 |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Internal Design | Universal Mounting |
| O.D. | 2.05 in, 52 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Material | Polyamide |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| icNumber | 7695808 |
| Ball Material | Steel |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Width | 0.59 in, 15 mm |
| Cage Type | Plastic |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Weight | 0.315 LB |
| EAN or UPC | 7316577101853 |

