- 20 mm ID x 52 mm OD x 15 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| O.D. | 2.05 in, 52 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Locking Device | No Locking Device |
| Limiting Speed - Grease | 11000 rpm |
| Preload Level | Light |
| Rows of Balls | Single |
| Enclosure | Open |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Seal Type | Unsealed |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Outer Ring Width | 0.59 in, 15 mm |
| Capacity | High Capacity |
| Inch/Metric | Metric |
| Width | 0.59 in, 15 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Material | Bearing Steel |
| Seal Material | None |
| icNumber | 7695808 |
| Series | 7300 |
| Precision | Standard |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Limiting Speed - Oil | 16000 rpm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Ball Material | Steel |
| Inner Ring Width | 0.59 in, 15 mm |
| Cage Material | Polyamide |
| I.D. | 0.79 in, 20 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Flush Ground | No |
| Cage Type | Plastic |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Bore Type | Cylindrical |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| O.D. Type | Cylindrical |
| No. in Set | Single Bearing |
| Weight | 0.315 LB |
| EAN or UPC | 7316577101853 |

