- 20 mm ID x 52 mm OD x 15 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Enclosure | Open |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Seal Type | Unsealed |
| Capacity | High Capacity |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Series | 7300 |
| O.D. Type | Straight |
| Precision | Standard |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Limiting Speed - Oil | 16000 rpm |
| icNumber | 7695808 |
| Preload Level | None |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| O.D. | 52 mm |
| Cage Type | Plastic |
| Seal Material | None |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Flush Ground | No |
| I.D. | 20 mm |
| Ball Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Bore Type | Round Bore |
| Inner Ring Width | 15 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Limiting Speed - Grease | 11000 rpm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| No. in Set | Single Bearing |
| Width | 0.59 in, 15 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Contact Angle | 40° |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Material | Steel |
| Outer Ring Width | 15 mm |
| Weight | 0.315 LB |
| EAN or UPC | 7316576650451 |

