- 110 mm ID x 200 mm OD x 38 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Precision | Standard |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Seal Type | Unsealed |
| I.D. | 4.33 in, 110 mm |
| Capacity | High Capacity |
| Outer Ring Width | 1.5 in, 38 mm |
| Bore Type | Cylindrical |
| Flush Ground | No |
| O.D. | 7.87 in, 200 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Preload Level | Light |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Ball Material | Steel |
| Cage Type | Metal |
| Seal Material | None |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Material | Bearing Steel |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Enclosure | Open |
| Rows of Balls | Single |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Locking Device | No Locking Device |
| Width | 1.5 in, 38 mm |
| Series | 7200 |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| icNumber | 7696352 |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Inner Ring Width | 1.5 in, 38 mm |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Cage Material | Bearing Steel |
| No. in Set | Single Bearing |
| Weight | 11.032 LB |
| EAN or UPC | 7316570454383 |

