- 110 mm ID x 200 mm OD x 38 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Series | 7200 |
| Contact Angle | 40° |
| Ball Material | Steel |
| Inner Ring Width | 38 mm |
| Precision | Standard |
| O.D. Type | Straight |
| Width | 1.5 in, 38 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Seal Material | None |
| Flush Ground | No |
| Seal Type | Unsealed |
| No. in Set | Single Bearing |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Capacity | High Capacity |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Material | Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Rows of Balls | Single |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| I.D. | 110 mm |
| Cage Type | Plastic |
| Outer Ring Width | 38 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Preload Level | None |
| Bore Type | Round Bore |
| Bearing Design | Single Row Angular Contact |
| icNumber | 7696352 |
| O.D. | 200 mm |
| Weight | 10.0 LB |
| EAN or UPC | 7316577150417 |

