- 110 mm ID x 200 mm OD x 38 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Seal Material | None |
| Preload Level | Light |
| O.D. | 7.87 in, 200 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Inner Ring Width | 1.5 in, 38 mm |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Inch/Metric | Metric |
| No. in Set | Single Bearing |
| Outer Ring Width | 1.5 in, 38 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| I.D. | 4.33 in, 110 mm |
| Enclosure | Open |
| Width | 1.5 in, 38 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Series | 7200 |
| icNumber | 7696352 |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Ball Material | Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Seal Type | Unsealed |
| Bore Type | Cylindrical |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Material | Bearing Steel |
| Material | Bearing Steel |
| Flush Ground | No |
| Precision | Standard |
| Cage Type | Metal |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Capacity | High Capacity |
| Weight | 11.032 LB |
| EAN or UPC | 7316570454383 |

