- 100 mm ID x 180 mm OD x 34 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Centrifuges
- Pumps
- Compressors
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Limiting Speed - Grease | 3000 rpm |
| Series | 7200 |
| Enclosure | Open |
| Cage Material | Bearing Steel |
| icNumber | 7695860 |
| Bore Type | Cylindrical |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Seal Material | None |
| Dynamic Load Rating | 135000 lbf |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Outer Ring Width | 1.34 in, 34 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Type | Metal |
| I.D. | 3.94 in, 100 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Locking Device | No Locking Device |
| Inch/Metric | Metric |
| O.D. | 7.09 in, 180 mm |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Flush Ground | No |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Material | Bearing Steel |
| Ball Material | Steel |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Precision | Standard |
| Seal Type | Unsealed |
| Width | 1.34 in, 34 mm |
| Static Load Rating [Max] | 122000 lbf |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Capacity | High Capacity |
| Inner Ring Width | 1.34 in, 34 mm |
| Weight | 7.654 LB |
| EAN or UPC | 7316576650215 |

