- 100 mm ID x 180 mm OD x 34 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Ball Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 30,400.00 lbf |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Series | 7200 |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Seal Material | None |
| Capacity | High Capacity |
| Static Load Rating [Max] | 27,400.00 lbf |
| Flush Ground | No |
| icNumber | 7695860 |
| Outer Ring Width | 34 mm |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Seal Type | Unsealed |
| Reference Speed | 4000 rpm |
| Material | Steel |
| Precision | Standard |
| Bore Type | Round Bore |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Inner Ring Width | 34 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Width | 26 mm |
| O.D. | 180.0000 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Cage Type | Metal |
| Locking Device | No Locking Device |
| I.D. | 100 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Rows of Balls | Single |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Preload Level | None |
| Limiting Speed | 4300 rpm |
| Contact Angle | 40° |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Weight | 8.009 LB |
| EAN or UPC | 7316577068576 |

