- 100 mm ID x 180 mm OD x 34 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Centrifuges
- Pumps
- Compressors
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| O.D. Type | Cylindrical |
| Outer Ring Width | 1.34 in, 34 mm |
| O.D. | 7.09 in, 180 mm |
| Material | Bearing Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Series | 7200 |
| Ball Material | Steel |
| Flush Ground | No |
| Dynamic Load Rating | 135000 lbf |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Precision | Standard |
| I.D. | 3.94 in, 100 mm |
| Enclosure | Open |
| Inner Ring Width | 1.34 in, 34 mm |
| Static Load Rating [Max] | 122000 lbf |
| Capacity | High Capacity |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| Cage Type | Metal |
| Inch/Metric | Metric |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Width | 1.34 in, 34 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Type | Unsealed |
| Bore Type | Cylindrical |
| No. in Set | Single Bearing |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| icNumber | 7695860 |
| Seal Material | None |
| Limiting Speed - Grease | 3000 rpm |
| Cage Material | Bearing Steel |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Weight | 7.654 LB |
| EAN or UPC | 7316576650215 |

