- 90 mm ID x 160 mm OD x 30 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Precision | Standard |
| Material | Bearing Steel |
| O.D. | 6.3 in, 160 mm |
| Enclosure | Open |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Inch/Metric | Metric |
| Seal Material | None |
| Cage Type | Plastic |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Cage Material | Polyamide |
| Flush Ground | No |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bore Type | Cylindrical |
| Inner Ring Width | 1.18 in, 30 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| I.D. | 3.54 in, 90 mm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| icNumber | 7696160 |
| Capacity | High Capacity |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Ball Material | Steel |
| Seal Type | Unsealed |
| Preload Level | Light |
| Series | 7200 |
| Width | 1.18 in, 30 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Outer Ring Width | 1.18 in, 30 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Rows of Balls | Single |
| Weight | 5.016 LB |
| EAN or UPC | 7316577610591 |

