- 90 mm ID x 160 mm OD x 30 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Enclosure | Open |
| Seal Type | Unsealed |
| No. in Set | Single Bearing |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Preload Level | Light |
| Seal Material | None |
| Outer Ring Width | 1.18 in, 30 mm |
| Series | 7200 |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Bore Type | Cylindrical |
| Width | 1.18 in, 30 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Cage Type | Plastic |
| Material | Bearing Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Inner Ring Width | 1.18 in, 30 mm |
| I.D. | 3.54 in, 90 mm |
| O.D. | 6.3 in, 160 mm |
| icNumber | 7696160 |
| Ball Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric |
| Cage Material | Polyamide |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Precision | Standard |
| Flush Ground | No |
| Locking Device | No Locking Device |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Capacity | High Capacity |
| Weight | 5.016 LB |
| EAN or UPC | 7316577610591 |

