- 90 mm ID x 160 mm OD x 30 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Capacity | High Capacity |
| O.D. | 160 mm |
| Contact Angle | 40° |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Type | Plastic |
| Inner Ring Width | 30 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Static Load Rating [Max] | 96500 lbf |
| Seal Material | None |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| O.D. Type | Straight |
| Series | 7200 |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Dynamic Load Rating | 108000 lbf |
| Flush Ground | No |
| No. in Set | Single Bearing |
| Ball Material | Steel |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Seal Type | Unsealed |
| Material | Steel |
| Preload Level | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Enclosure | Open |
| Width | 1.18 in, 30 mm |
| Outer Ring Width | 30 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Precision | Standard |
| icNumber | 7696160 |
| Limiting Speed - Grease | 3400 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| I.D. | 90 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Weight | 5.016 LB |
| EAN or UPC | 7316577086679 |

