- 85 mm ID x 150 mm OD x 28 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Bore Type | Cylindrical |
| Cage Material | Brass |
| Lubricant | Oil Preservative |
| No. in Set | Single Bearing |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Locking Device | No Locking Device |
| Material | Bearing Steel |
| Seal Material | None |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Outer Ring Width | 1.1 in, 28 mm |
| Static Load Rating [Max] | 83000 lbf |
| Ball Material | Steel |
| icNumber | 7695886 |
| I.D. | 3.35 in, 85 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision | Standard |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Series | 7200 |
| Dynamic Load Rating | 95600 lbf |
| Flush Ground | No |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Limiting Speed - Grease | 2800 rpm |
| Seal Type | Unsealed |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| O.D. | 5.91 in, 150 mm |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Cage Type | Metal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Capacity | High Capacity |
| Width | 1.1 in, 28 mm |
| Inner Ring Width | 1.1 in, 28 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Weight | 4.475 LB |
| EAN or UPC | 7316577149961 |

