- 85 mm ID x 150 mm OD x 28 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Precision | Standard |
| O.D. | 5.91 in, 150 mm |
| Cage Type | Metal |
| Outer Ring Width | 1.1 in, 28 mm |
| Material | Bearing Steel |
| Series | 7200 |
| No. in Set | Single Bearing |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Capacity | High Capacity |
| Seal Material | None |
| Width | 1.1 in, 28 mm |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Inch/Metric | Metric |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Seal Type | Unsealed |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| Inner Ring Width | 1.1 in, 28 mm |
| Flush Ground | No |
| I.D. | 3.35 in, 85 mm |
| Static Load Rating [Max] | 83000 lbf |
| Bore Type | Cylindrical |
| Dynamic Load Rating | 95600 lbf |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Locking Device | No Locking Device |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Ball Material | Steel |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| icNumber | 7695886 |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Material | Brass |
| Limiting Speed - Grease | 2800 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Rows of Balls | Single |
| Enclosure | Open |
| Weight | 4.475 LB |
| EAN or UPC | 7316577149961 |

