- 85 mm ID x 150 mm OD x 28 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Precision | Standard |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| O.D. Type | Straight |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Seal Type | Unsealed |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| icNumber | 7695886 |
| No. in Set | Single Bearing |
| Rows of Balls | Single |
| Contact Angle | 40° |
| Material | Steel |
| Ball Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Preload Level | None |
| Static Load Rating [Max] | 83000 lbf |
| Limiting Speed - Grease | 3250 rpm |
| Outer Ring Width | 28 mm |
| Seal Material | None |
| Capacity | High Capacity |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. | 150 mm |
| Dynamic Load Rating | 95600 lbf |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Inner Ring Width | 28 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Cage Type | Metal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| I.D. | 85 mm |
| Weight | 4.136 LB |
| EAN or UPC | 7316576650130 |

