- 75 mm ID x 130 mm OD x 25 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Rows of Balls | Single |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Dynamic Load Rating | 70200 lbf |
| Flush Ground | No |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Material | Bearing Steel |
| Ball Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Type | Metal |
| Outer Ring Width | 0.98 in, 25 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Static Load Rating [Max] | 60000 lbf |
| Precision | Standard |
| Bore Type | Cylindrical |
| Series | 7200 |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| I.D. | 2.95 in, 75 mm |
| O.D. | 5.12 in, 130 mm |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Capacity | High Capacity |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Locking Device | No Locking Device |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Inch/Metric | Metric |
| Seal Material | None |
| Enclosure | Open |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Inner Ring Width | 0.98 in, 25 mm |
| Width | 0.98 in, 25 mm |
| Limiting Speed - Grease | 3200 rpm |
| No. in Set | Single Bearing |
| icNumber | 7695987 |
| Cage Material | Brass |
| Weight | 2.91 LB |
| EAN or UPC | 7316576633560 |

