- 75 mm ID x 130 mm OD x 25 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Rows of Balls | Single |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| Cage Type | Metal |
| Material | Bearing Steel |
| Width | 0.98 in, 25 mm |
| Bore Type | Cylindrical |
| Precision | Standard |
| Static Load Rating [Max] | 60000 lbf |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Seal Type | Unsealed |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Flush Ground | No |
| O.D. | 5.12 in, 130 mm |
| Enclosure | Open |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Ball Material | Steel |
| Seal Material | None |
| Inner Ring Width | 0.98 in, 25 mm |
| Series | 7200 |
| Inch/Metric | Metric |
| Dynamic Load Rating | 70200 lbf |
| No. in Set | Single Bearing |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Locking Device | No Locking Device |
| icNumber | 7695987 |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Limiting Speed - Grease | 3200 rpm |
| Contact Angle | 40 Degree |
| I.D. | 2.95 in, 75 mm |
| Capacity | High Capacity |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Outer Ring Width | 0.98 in, 25 mm |
| Cage Material | Brass |
| Weight | 2.91 LB |
| EAN or UPC | 7316576633560 |

