- 75 mm ID x 130 mm OD x 25 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Centrifuges
- Pumps
- Compressors
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| Flush Ground | No |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Preload Level | None |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Seal Material | None |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Rows of Balls | Single |
| O.D. Type | Straight |
| Outer Ring Width | 25 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| O.D. | 130.0000 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Bearing Type | Angular Contact |
| I.D. | 75 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| icNumber | 7695987 |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Series | 7200 |
| Reference Speed | 5600 rpm |
| Width | 24 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Type | Metal |
| Limiting Speed | 6000 rpm |
| Contact Angle | 40° |
| Capacity | High Capacity |
| No. in Set | Single Bearing |
| Bore Type | Round Bore |
| Ball Material | Steel |
| Enclosure | Open |
| Static Load Rating [Max] | 14,400.00 lbf |
| Dynamic Load Rating | 16,400.00 lbf |
| Material | Steel |
| Inner Ring Width | 25 mm |
| Precision | Standard |
| Weight | 2.866 LB |
| EAN or UPC | 7316576650086 |

