- 35 mm ID x 72 mm OD x 17 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Ball Material | Steel |
| Seal Type | Unsealed |
| Lubricant | Oil Preservative |
| icNumber | 7695930 |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Rows of Balls | Single |
| Series | 72 |
| Flush Ground | No |
| Cage Material | Polyamide |
| Limiting Speed - Oil | 11000 rpm |
| Inch/Metric | Metric |
| Locking Device | No Locking Device |
| Capacity | High Capacity |
| Seal Material | None |
| Outer Ring Width | 0.67 in, 17 mm |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Enclosure | Open |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| O.D. | 2.83 in, 72 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Precision | Standard |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Limiting Speed - Grease | 8000 rpm |
| Cage Type | Plastic |
| I.D. | 1.38 in, 35 mm |
| Bore Type | Cylindrical |
| Preload Level | Light |
| Material | Bearing Steel |
| Inner Ring Width | 0.67 in, 17 mm |
| Width | 0.67 in, 17 mm |
| Weight | 0.625 LB |
| EAN or UPC | 7316577610195 |

