- 35 mm ID x 72 mm OD x 17 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Plastic Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Flush Ground | No |
| Contact Angle | 40° |
| Seal Type | Unsealed |
| Ball Material | Steel |
| Capacity | High Capacity |
| Material | Steel |
| Seal Material | None |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Type | Plastic |
| Static Load Rating [Max] | 20800 lbf |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Locking Device | No Locking Device |
| I.D. | 35 mm |
| Width | 0.67 in, 17 mm |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Limiting Speed - Grease | 8000 rpm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Rows of Balls | Single |
| Outer Ring Width | 17 mm |
| Preload Level | None |
| Bore Type | Round Bore |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Dynamic Load Rating | 30700 lbf |
| Precision | Standard |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Limiting Speed - Oil | 11000 rpm |
| icNumber | 7695930 |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| O.D. Type | Straight |
| Series | 72 |
| Lubricant | Oil Preservative |
| O.D. | 72 mm |
| Enclosure | Open |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Inner Ring Width | 17 mm |
| Weight | 0.625 LB |
| EAN or UPC | 7316576632822 |

