- 35 mm ID x 72 mm OD x 17 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Limiting Speed - Grease | 8000 rpm |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Capacity | High Capacity |
| Preload Level | Light |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| No. in Set | Single Bearing |
| Precision | Standard |
| Outer Ring Width | 0.67 in, 17 mm |
| Series | 72 |
| Cage Material | Polyamide |
| Seal Type | Unsealed |
| Bore Type | Cylindrical |
| Inch/Metric | Metric |
| Inner Ring Width | 0.67 in, 17 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Limiting Speed - Oil | 11000 rpm |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Width | 0.67 in, 17 mm |
| icNumber | 7695930 |
| Cage Type | Plastic |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Seal Material | None |
| I.D. | 1.38 in, 35 mm |
| Ball Material | Steel |
| Flush Ground | No |
| Material | Bearing Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. | 2.83 in, 72 mm |
| Weight | 0.625 LB |
| EAN or UPC | 7316577610195 |

