- 30 mm ID x 62 mm OD x 16 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| No. in Set | Single Bearing |
| Inch/Metric | Metric |
| Limiting Speed - Grease | 8500 rpm |
| O.D. | 2.44 in, 62 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Material | Bearing Steel |
| Bore Type | Cylindrical |
| Capacity | High Capacity |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Material | Brass |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Enclosure | Open |
| Ball Material | Steel |
| Precision | Standard |
| Width | 0.63 in, 16 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Static Load Rating [Max] | 15600 lbf |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Cage Type | Metal |
| Dynamic Load Rating | 23800 lbf |
| Limiting Speed - Oil | 12000 rpm |
| Seal Material | None |
| Series | 7200 |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| I.D. | 1.18 in, 30 mm |
| Inner Ring Width | 0.63 in, 16 mm |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Rows of Balls | Single |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| O.D. Type | Cylindrical |
| icNumber | 7695838 |
| Outer Ring Width | 0.63 in, 16 mm |
| Flush Ground | No |
| Weight | 0.475 LB |
| EAN or UPC | 7316577149725 |

