- 30 mm ID x 62 mm OD x 16 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| Reference Speed | 14000 rpm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Locking Device | No Locking Device |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Seal Type | Unsealed |
| Rows of Balls | Single |
| O.D. | 62.0000 mm |
| Material | Steel |
| No. in Set | Single Bearing |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Seal Material | None |
| Outer Ring Width | 16 mm |
| Static Load Rating [Max] | 3,510.00 lbf |
| Inner Ring Width | 16 mm |
| Preload Level | None |
| Capacity | High Capacity |
| Cage Type | Metal |
| I.D. | 30 mm |
| Enclosure | Open |
| Contact Angle | 40° |
| O.D. Type | Straight |
| Dynamic Load Rating | 5,350.00 lbf |
| Bore Type | Round Bore |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Width | 16 mm |
| Ball Material | Steel |
| Limiting Speed | 14000 rpm |
| icNumber | 7695838 |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Precision | Standard |
| Series | 7200 |
| Flush Ground | No |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Weight | 0.472 LB |
| EAN or UPC | 7316576649813 |

