- 30 mm ID x 62 mm OD x 16 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Material | Bearing Steel |
| Series | 7200 |
| Outer Ring Width | 0.63 in, 16 mm |
| Limiting Speed - Grease | 8500 rpm |
| Bore Type | Cylindrical |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Ball Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 23800 lbf |
| Static Load Rating [Max] | 15600 lbf |
| Locking Device | No Locking Device |
| Limiting Speed - Oil | 12000 rpm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Flush Ground | No |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Rows of Balls | Single |
| Inch/Metric | Metric |
| Capacity | High Capacity |
| Inner Ring Width | 0.63 in, 16 mm |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Enclosure | Open |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| No. in Set | Single Bearing |
| Contact Angle | 40 Degree |
| I.D. | 1.18 in, 30 mm |
| O.D. | 2.44 in, 62 mm |
| icNumber | 7695838 |
| Width | 0.63 in, 16 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Material | Brass |
| Seal Type | Unsealed |
| Precision | Standard |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Cage Type | Metal |
| Seal Material | None |
| Weight | 0.475 LB |
| EAN or UPC | 7316577149725 |

