- 25 mm ID x 52 mm OD x 15 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Preload Level | Light |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Precision | Standard |
| Limiting Speed - Grease | 10000 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Locking Device | No Locking Device |
| Limiting Speed - Oil | 15000 rpm |
| Outer Ring Width | 0.59 in, 15 mm |
| icNumber | 7695929 |
| Material | Bearing Steel |
| Cage Material | Polyamide |
| I.D. | 0.98 in, 25 mm |
| Cage Type | Plastic |
| Capacity | High Capacity |
| Seal Material | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Inch/Metric | Metric |
| No. in Set | Single Bearing |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Ball Material | Steel |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Inner Ring Width | 0.59 in, 15 mm |
| Bore Type | Cylindrical |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| O.D. | 2.05 in, 52 mm |
| Enclosure | Open |
| Width | 0.59 in, 15 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Flush Ground | No |
| Seal Type | Unsealed |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Series | 7200 |
| Weight | 0.291 LB |
| EAN or UPC | 7316576632679 |

