- 25 mm ID x 52 mm OD x 15 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Plastic Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Lubricant | Oil Preservative |
| icNumber | 7695929 |
| Contact Angle | 40° |
| No. in Set | Single Bearing |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision | Standard |
| Dynamic Load Rating | 15600 lbf |
| O.D. | 52 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Material | None |
| Width | 0.59 in, 15 mm |
| Static Load Rating [Max] | 10200 lbf |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Preload Level | None |
| Flush Ground | No |
| Locking Device | No Locking Device |
| Outer Ring Width | 15 mm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Inner Ring Width | 15 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Limiting Speed - Grease | 10000 rpm |
| I.D. | 25 mm |
| Ball Material | Steel |
| Enclosure | Open |
| Cage Type | Plastic |
| Capacity | High Capacity |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Limiting Speed - Oil | 15000 rpm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| O.D. Type | Straight |
| Bore Type | Round Bore |
| Material | Steel |
| Series | 7200 |
| Weight | 0.291 LB |
| EAN or UPC | 7316577149718 |

