- 25 mm ID x 52 mm OD x 15 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Seal Type | Unsealed |
| Contact Angle | 40 Degree |
| I.D. | 0.98 in, 25 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Material | Polyamide |
| O.D. | 2.05 in, 52 mm |
| icNumber | 7695929 |
| Outer Ring Width | 0.59 in, 15 mm |
| Series | 7200 |
| Flush Ground | No |
| Locking Device | No Locking Device |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| No. in Set | Single Bearing |
| Limiting Speed - Oil | 15000 rpm |
| Precision | Standard |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Cylindrical |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Ball Material | Steel |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Width | 0.59 in, 15 mm |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Inch/Metric | Metric |
| Rows of Balls | Single |
| Preload Level | Light |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Inner Ring Width | 0.59 in, 15 mm |
| Limiting Speed - Grease | 10000 rpm |
| Material | Bearing Steel |
| Capacity | High Capacity |
| Cage Type | Plastic |
| Seal Material | None |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Weight | 0.291 LB |
| EAN or UPC | 7316576632679 |

