- 12 mm ID x 32 mm OD x 10 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Plastic Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| I.D. | 0.47 in, 12 mm |
| Enclosure | Open |
| Inner Ring Width | 0.39 in, 10 mm |
| Width | 0.39 in, 10 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bore Type | Cylindrical |
| Cage Type | Plastic |
| Seal Type | Unsealed |
| Flush Ground | No |
| icNumber | 7696159 |
| No. in Set | Single Bearing |
| Outer Ring Width | 0.39 in, 10 mm |
| Cage Material | Polyamide |
| Inch/Metric | Metric |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| Seal Material | None |
| Capacity | High Capacity |
| Ball Material | Steel |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Rows of Balls | Single |
| Limiting Speed - Grease | 18000 rpm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision | Standard |
| Series | 7200 |
| O.D. | 1.26 in, 32 mm |
| Static Load Rating [Max] | 3800 lbf |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Dynamic Load Rating | 7610 lbf |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Material | Bearing Steel |
| Weight | 0.086 LB |
| EAN or UPC | 7316576649684 |

