- 12 mm ID x 32 mm OD x 10 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Outer Ring Width | 10 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Bearing Design | Single Row Angular Contact |
| O.D. Type | Straight |
| Contact Angle | 40° |
| I.D. | 12 mm |
| Ball Material | Steel |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Seal Material | None |
| Seal Type | Unsealed |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| O.D. | 32 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Preload Level | None |
| Rows of Balls | Single |
| Precision | Standard |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Inner Ring Width | 10 mm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Series | 7200 |
| Cage Type | Plastic |
| No. in Set | Single Bearing |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Static Load Rating [Max] | 3800 lbf |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Flush Ground | No |
| Locking Device | No Locking Device |
| Dynamic Load Rating | 7610 lbf |
| Limiting Speed - Grease | 18000 rpm |
| icNumber | 7696159 |
| Material | Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Width | 0.39 in, 10 mm |
| Capacity | High Capacity |
| Weight | 0.087 LB |
| EAN or UPC | 7316576649677 |

