- 12 mm ID x 32 mm OD x 10 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Plastic Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Contact Angle | 40 Degree |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Precision | Standard |
| Rows of Balls | Single |
| Width | 0.39 in, 10 mm |
| Cage Material | Polyamide |
| Cage Type | Plastic |
| Series | 7200 |
| Outer Ring Width | 0.39 in, 10 mm |
| Dynamic Load Rating | 7610 lbf |
| Flush Ground | No |
| Inch/Metric | Metric |
| O.D. | 1.26 in, 32 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| icNumber | 7696159 |
| Ball Material | Steel |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| Limiting Speed - Grease | 18000 rpm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Seal Material | None |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Seal Type | Unsealed |
| Static Load Rating [Max] | 3800 lbf |
| Bore Type | Cylindrical |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Locking Device | No Locking Device |
| Inner Ring Width | 0.39 in, 10 mm |
| Capacity | High Capacity |
| Enclosure | Open |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| I.D. | 0.47 in, 12 mm |
| Material | Bearing Steel |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Weight | 0.086 LB |
| EAN or UPC | 7316576649684 |

